Supe nije teško skuvati ali čorbe već mogu biti problem, njih jednostavno ne ume svako da skuva a kako znate, nekada su restorani i kafane bili preporučivani po čorbama, mnogi ljudi su u njih odlazili kako bi pojeli samo čorbu. Da bi čorba dobila epitetet dobre, ili kako najčešće kažemo savršene, mora imati pravu gustinu i dobro odmerene začine, ukoliko sa oba promašite bilo kakva dorada ili dodavanje začina je neće popraviti.
Kada je riblja čorba u pitanju, ona je uglavnom specijalitet muškaraca, bez obzira da li su pecaroši ili nisu, pred Badnji dan vam prenosimo u originalu recept jednog muškarca, videćete da je on ovoj čorbi na kraju dodao testeninu, pančetu, sir i pavlaku ali to je stvar izbora, ako postite ne pravite ovaj dodatak, u svim ostalim situacijama probajte ovu čorbu baš po ovom receptu.
Za tviterašku riblju čorbu za 8 osoba je potrebno:
3, 4 glavice crnog luka srednje veličine
1 veća glavica bijelog luka
1 velika mrkva
1, 2 korijena peršuna
vezica peršunovog lista
1 korijen celera s listom
1 konzerva paradajz pelata (500 g)
4 glave šarana ili soma
600 g ikre i riblje masti
1,2 do 1,5 kg filea soma bez kosti ( ili ako nema soma moze file pangasiusa)
1 Fant za riblji paprikaš (ili Aleva)
300 ga tjestenine (pene ili tagliatelle)
300 do 400 g mješavine mladog sira sa pavlakom/mileramom
Vegeta natur
1do 2 dcl ulja
150 do 200 grama slanine pančete (ili goveđe peke za one koji ne jedu slaninu)

Priprema:
Smjesu od ribljih iznutrica (masnoca, jetra, ikra) i oprane glave šarana stavite u 3 litra vode da se kuhaju. Ubacite i jedan korijen celera s listom, korijen peršuna, peršunov list a možete ubaciti i malo sitno sjeckane paprike ili drugog povrća.


Crni i bijeli luk očistite i narežete na sitne komade a potom u sjeckalici skroz sitno isjeckate, gotovo kao da je mljeveno. Mrkvu izrendate na sitnu rendu a onda i mrkvu ubacite u smjesu s lukom i sve zajedno isjeckate/izmiksate da dobijete kompaktnu i skroz usitnjenu smjesu.


U šerpi zagrijete 1-2 dcl ulja i onda dodate smjesu luka i mrkve da se dinsta. Potrebno je na laganoj vatri dinstati smjesu najmanje 30 minuta da dobije zlatno žutu boju i počne da se topi.
Paradjz pelat (ili svježi paradjz) u sjeckalici sitno sameljete sa peršunovim listom i nakon 30 minuta dodate dinstanom luku i onda sve zajedno dinstate na laganoj vatri još 30 minuta.

U tu smjesu dodate Fant za riblju čorbu (ili Alevu za riblju čorbu) koji ste zamiješali u 3 dcl mlake vode.
U međuvremenu, ocijedite vodu u kojoj se kuhaju glave šarana i smjesa za riblju čorbu i nalijete za početak 2-3 litra temeljca u dinstani luk i paradajz, promiješate i pustite da se kuha još sat vremena.

Kuhane glave šarana ostavite da se ohlade a onda ih očistite i samo meso s glave odvojite, bez kožice i onda to sitno isjeckate (još bolje da izmiksate i dobijete smjesu poput riblje paštete) pa ubacite u riblju čorbu, dobro promiješate da se usitni i ostavite da se kuha.
Nakon 2 sata od početka kuhanja, filete soma nasjeckate na kocke velicine 2×2 ili 3×3 cm, (može i vece ili manje) malo posolite, izmješate i dodate u smjesu koja se kuha.
Dodate ostatak supe koja je ostala nakon iskuhavanja šarana i sve zajedno kuhate još 45-60 minuta.
Tjesteninu skuhate u vodi u koju ste dodali malo ulja i malo soli. Nakon kuhanja tjesteninu ocijedite, pospete sa malo Vegete natur (ili obične Vegete). U tjesteninu dodate mješavinu mladog sira i sve zajedno zamiješate.

Pančetu narežete na tanke kriške i na suvoj tavi samo malo prepržite dok se ne zarumeni.

U zdjelu u koju ste stavili tjesteninu sa sirom na vrh posložite komade slanine.


Riblju čorbu sipate u tanjire a onda u svaki tanjir dodate po jednu kašiku tjestenine sa sirom i slaninom (ili po želji može i bez toga).

Uz ovo jelo služite domaće bijelo vino.
Ukupno vrijeme pripreme riblje čorbe 3 sata, ne računajući odlzaka na pijacu i u ribarnicu i pripremu povrća.
Da bi ovo bila prava „Tviteraška riblja čorba“ za 8 osoba potrebno je da ste tviteraš i da na ručak pozovete još 7 tviteraša.
Riblju čorbu kuvao Dragan Močević
Napomena: Tviter nije obavezan začin za ovu čorbu ali ako vam ne uspe, vreme je da otvorite Tviter nalog, otkrijete čari ove društvene mreže i shvatite zbog čega je ova čorba nazvana Tviteraška riblja čorba.